AGR_PIAC_13-1-2013-0039

Pályázat címe: Növényi extraktumok (gyümölcsök) hatóanyagainak egyszeri dózisát tartalmazó, peros bevételre szánt preventív gyógyhatású készítmény

Pályázat azonosítója: AGR_PIAC_13-1-2013-0039                                                                                                                                                                                                                                       

Konzorciumi tagok:

  • JÁNER-HÚS Feldolgozó és Kereskedelmi Zártkörűen Működő Részvénytársaság (konzorciumvezető)
  • Szent István Egyetem Mezőgazdasági-és Környezettudományi Kar (Konzorciumi partner)
  • Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszertechnológiai Tanszék (Konzorciumi partner)

Projekt összköltsége: 533.048.000.-Ft Ebből támogatás: 433.781.750.-Ft

Projekt átlagos támogatási intenzitása: 81,38%

Szent István Egyetemnek megítélt támogatás: 79.089.500.-Ft

Szent István Egyetemnek támogatás intenzitása: 100%

Projekt időtartama: 2014.02.01-2017.01.31

  1. munkaszakasz: 2014.02.01-2015.07.30
  2. munkaszakasz:2015.08.01-2016.10.15
  3. munkaszakasz: 2016.10.16-2017.01.31

 Pályázat célja: A pályázat koncepciója azon valós piaci igényen alapul, amely szerint jelenleg Magyarországon nincs forgalomba olyan gumicukor étrend-kiegészítő, amely természetes eredetű alapanyagok, gyümölcskivonat feldolgozásából készült.

Jelen projektjavaslatok keretein belül, igen nagy hatóanyag tartalmú extraktum fejlesztését tűztük ki célul, melyeket környezeti és gazdasági megfontolások alapján mezőgazdasági illetve élelmiszeripari termékek és melléktermékek, felhasználásával hozunk létre. Projektjavaslatunkban a meggy hasznosítására törekszünk.

Ezen alapanyagokból új feldolgozási eljárással, olyan kizárólag természetes hatóanyag-tartalmú egészségvédő terméket fejlesztünk, melyek kiválóan alkalmasak különböző "népbetegségek" prevenciós célú kezelésére. A kivonatokban a ható komponenseket a saját biológiai mátrixukban tartjuk meg és a módszer különlegessége miatt a kémiai struktúrák stabilitásának megőrzéséhez sem tartósítószer, sem egyéb adalékanyag nem szükséges.

Nagy hatóanyag-tartalmú extraktumunk: Cyanidin és maldivin tartalmú meggy extraktum.

A fent említett extraktumhoz olyan "gyógyszerformát" fejlesztünk a debreceni gyógyszertechnológia tanszék segítségével, amely a piac számára bármely ember számára (akár gyerekek számára is), pontosan adagolható, élvezeti értékkel bír és növeli a preventív compliancet.

A termékből kísérleti fejlesztés keretein belül annyit kell előállítanunk, amely mennyiségből pontos számításokat tudunk végezni, a majdani nagyüzemi gyártás költségeire nézve illetve modellezni tudjuk az esetlegesen felmerülő gyártástechnológiai problémákat.

1.munkaszakasz (2014.02.01-.2015.07.30.) Szent István Egyetem által teljesített szakmai rész

Az elsődleges célja a termesztéstechnológiai vizsgálatok ezeken belül is a tápanyag utánpótlás. A metszéstechnológiák vizsgálata. A különböző meggy fajták összehasonlító vizsgálata. Mindezek mellet növényvédelmi szempontból az egyes kárósítók és kórokozók vizsgálata.

Talajtani vizsgálatok optimális talajadottságok bemutatása tanüzemi mintán keresztül. Ezen belül a talajadottságok, időjárási paraméterek, talaj genetikus szintenkénti elemzése, talajminőség vizuális mutatóinak értékelése, talajfizikai paraméterek jellemzése. A szerves és szervetlen anyagok laboratóriumi vizsgálata. Talajmikrobiológiai vizsgálatok végrehajtása. És a talaj szeléntartalmának megmérése.

A meggy vas-, és cink tartalmának felszívódása kisállat kísérletben. Vizsgálat célja a meggykivonat Zn és Fe ion tartalmának felszívódása, kimutatása a plazmában. A meggy fajták esetében elemanalitikai vizsgálat ( pl. szelén). A vizsgált meggyfajták elemtartalmának meghatározása.

A vegyületcsoportok egyes komponenseinek kvalitatív és kvantitatív meghatározásához HPLC technikát alkalmazunk. Az ismert komponensek azonosítása standardok segítségével történik, az ismeretlen komponenseket izoláljuk, majd szerkezetüket különböző szerkezet vizsgálati módszerekkel igazoljuk. Az elvégzendő mérések száma igen jelentős. A HPLC mérések eluens igénye nagy. A 1H, 14C NMR ROESY szerkezetigazolási meghatározáshoz és azok elemzéséhez szolgáltatást kívánunk igénybe venni.

3. munkaszakasz (2016.10.16-.2017.01.31.) Szent István Egyetem által teljesített szakmai rész

Vizsgáljuk az érettség és beltartalmi értékek összefüggését. Az érettség jellemzéséhez négy mutató lesz segítségünkre. Egyrészt a termőhelyen ""Kirschenzipper"" segítségével nézzük a minták szakítószilárdságát, másrészt a gyümölcs BRIX értékét (MSZ EN 12143 szabvány szerint), harmadrészt a gyümölcs antocianin tartalmát, végül pedig a savtartalmát (titrálható savtartalom MSZ EN 12147 szabvány szerint) határozzuk meg. Antioxidáns sűrűség meghatározását, mind a vízoldékony, mind a zsíroldékony komponensek mérését. Vizsgáljuk továbbá a lehetséges alapanyag beszállító ""termesztési környezetét"", a szennyezett környezetből is juthatnak be az élőlénybe nagy mennyiségben vegyérték változtatásra (elektrontovábbításra) képes átmeneti fém-ionok (Men+) (például réz, kadmium, vas) amelyek nem eliminálódnak a belső védőrendszereken és tovább nő a hidroxil gyökök képződésének valószínűsége.

A cianidin-3-O-monoglükozid, és a cianidin-3-O-rutinozid gátolja a humán nyálamiláz aktivitását, amelyet in vitro kísérletben igazoltunk megosztva a feladatot a Főkedvezményezettel. Ezzel az in vivo kísérlettel szeretnénk igazolni, hogy a meggy extraktumot tartalmazó rágógumi preventív hatással bír a fogszuvasodás kialakulására.

Hangsúlyoznunk kell azonban, hogy a felhasznált oldószerek egy részét desztilláció útján újrahasznosítjuk, míg az elhasznált vegyszerhulladék kezelését és megsemmisítését külső szolgáltatóval - szerződés útján biztosítjuk.